Szczeliny w parkiecie. Jak się pozbyć szpar między klepkami szybko i trwale

Szpary w parkiecie, czy boazerii są naturalnym efektem jej użytkowania i starzenia się. Czasem jednak nam przeszkadzają. Podpowiadamy, jak i czym wypełnić szpary.

 


 

Drewno jest materiałem naturalnym, które nieustannie pracuje. Rozszerza się pod wpływem wysokiej wilgoci i kurczy, gdy w jego otoczeniu jest niska wilgotność powietrza. Zimą, gdy jest włączone centralne ogrzewanie, a my nie używamy nawilżacza powietrza, drewno się kurczy. Proces ten jest zdecydowanie intensywniejszy w poprzek elementów, bo tak przebiega usłojenie, czyli wiązki przewodzące w drewnie. Skurcz i pęcznienie drewna na długość to zjawisko o nieznacznym oddziaływaniu. Dlatego po pewnym czasie użytkowania okładzin z desek lub deszczułek parkietowych albo boazeryjnych zobaczymy szpary między nimi. Jeśli nie wykonuje się żadnych działań mających zapobiec temu efektowi, z czasem się on utrwala. Rozeschnięty parkiet lub boazeria ze szparami tracą na atrakcyjności. Jednak jest sposób, żeby temu zaradzić. Podpowiadamy, jak zlikwidować szpary w parkiecie.

 


 

Wypełnianie szczelin między deszczułkami

Na rynku znajdziemy wiele produktów parkieciarskich przeznaczonych do wypełniania ubytków w drewnie. Są to szpachlówki do drewna albo kity do drewna. Można je znaleźć także pod nazwą kitu do parkietu, spoiwa do szczelin, masy fugowej do drewna. Warto sprawdzić przeznaczenie danego produktu, ponieważ mogą się one różnić sposobem aplikacji, a ponadto właściwościami, np. twardością lub elastycznością. Uważa się, że szpachlówki są twardsze i sztywniejsze, więc lepiej ich nie używać tam, gdzie drewno będzie obciążane i wskutek tego będzie pracować. Szpachlówki za to nadają się do wypełniania większych ubytków, np. gdy w desce wypadnie sęk. Natomiast do szpar w parkiecie generalnie lepsze są kity, które są elastyczniejsze.

 


 

Szpachla i kit do drewna

To materiały polimerowe, które często zawierają mączkę z określonych gatunków drewna. Są dostępne w kilku-kilkunastu kolorach odpowiadających najpopularniejszym gatunkom drewna, np. sosny, dębu, jesionu, buku, wenge, mahoniu. Mają postać pasty, którą nakłada się bezpośrednio w uszkodzone miejsce. Wiele z tych produktów sprzedaje się w kartuszach z aplikatorem, z których wyciska się je wąskim paskiem w szczeliny między deszczułkami. Szpachlówki do parkietu lub kity w puszce nakłada się za pomocą metalowej szpachelki, nazywanej też szpachlówką.

Produkty te są bezwonne, nie zawierają rozpuszczalników, dość szybko schną (2-5 godzin). Po upływie 20-24 godzin, najlepiej następnego dnia po nałożeniu, można je obrabiać, to jest szlifować, lakierować, malować, podbarwiać. Gotowe wypełnienie jest dobrze połączone z podłożem, nie powinno kruszyć się ani pękać.

 


 

Masy uszczelniające do drewna: szpachla do parkietu

Drugą grupą produktów, którą tu możemy wykorzystać do naprawy szczelin w parkiecie, są masy do wypełnienia mączką drzewną. Są to produkty przede wszystkim dla parkieciarzy, często sprzedawane w dość dużych opakowaniach. Amatorsko możemy je wykorzystać, jeśli mamy dostęp do fachowca, który dostarczy nam mączkę powstałą po szlifowaniu parkietu z drewna takiego jak nasze. Masy uszczelniające tego typu, często też nazywane szpachlą do drewna, są zdecydowanie rzadsze. Są to dyspersje różnych spoiw polimerowych albo rozpuszczalników, które w połączeniu z mączką drewnianą utworzą gęstą masę. Po dokładnym wymieszaniu nakłada się ją tak samo jak szpachlówki. Po wyschnięciu i stwardnieniu można je obrabiać.

 

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.