Podłoga drewniana: Co to jest selekcja drewna ?

 

Podłoga drewniana jako materiał naturalny, nie ma jednorodnego wyglądu, a każda deska może różnić się od siebie wizualnie.

 

Uroda deski – zarówno litej, jak i warstwowej – w dużej mierze zależy od intensywności wzoru. Niektóre mogą mieć dość jednolity kolor, bez bielu oraz innych zabarwień, a inne będą zawierać sęki, nieregularne usłojenie czy liczne kontrasty kolorystyczne.

 


 

Warto wiedzieć

O wyglądzie podłogi drewnianej decyduje nie tylko kolor i gatunek drewna, ale także jego selekcja.

 


 

Co to jest selekcja drewna?

Selekcja drewna to ustalony przez producentów podłóg drewnianych sposób grupowania desek  według ich właściwości wizualnych. Selekcja drewna dotyczy jedynie jego wyglądu,  nie ma wpływu na jakość podłogi.  Taki podział może jednak decydować o finalnej cenie podłogi. Dlaczego? Wyselekcjonowanie desek bez sęków,  bielu i różnic kolorystycznych wymaga od producenta zdecydowanie więcej czasu i pracy, co w konsekwencji przekłada się na wyższą cenę produktu.

 


 

Styl drewna

Selekcja to przybliżona charakterystyka opisująca określony wygląd – styl drewna. Producenci podłóg drewnianych pragnąc spełnić oczekiwania klientów, starają się szczegółowo opisać selekcję. Musimy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z naturą, która nie daje się łatwo zamknąć w określonych ramach. Z tego względu nie wszystkie parametry znajdują się w opisach selekcji. Nie znajdziemy tam np. wartości ilościowych, takich jak liczba sęków czy wypełnień szpachlowych przypadająca na deskę w danej selekcji. Opis selekcji wyznacza za to granice np. maksymalny rozmiar sęka.

W opisach selekcji nie znajdziemy również wyraźnie zdefiniowanych zakresów różnic kolorystycznych.

 


 

Każdy producent stosuje własne opisy selekcji

Zharmonizowana norma dla podłóg drewnianych wyróżnia tylko trzy bardzo ogólnie opisane selekcje. Z tej przyczyny każdy producent posiada swój własny podział i opis selekcji.  – SELECT, NATUR, MARKANT, GESTREIFT, RUSTIK.

 


 

SELECT – jest to najwyższa, a tym samym najdroższa selekcja drewna. SELECT dopuszcza bowiem jedynie deski o zbliżonym kolorze, minimalnych szpilkowych sękach, bez zabarwień oraz bielu. Podłoga z tej grupy będzie miała najbardziej jednolitą barwę spośród wszystkich selekcji oraz najbardziej spokojny charakter dzięki ujednoliconemu rysunkowi drewna. SELECT dopuszcza jedynie usłojenie pionowe i fladrowe, nie znajdziemy tu więc desek o wyraźnie rzucającym się w rysunku drewna. Jest to wybór dla osób, które poszukują podłogi o delikatnym, jednolitym wyglądzie.

 

NATUR – klasa 1, jak sama nazwa wskazuje, podłoga z tej selekcji wygląda bardzo naturalnie, podkreślając indywidualny charakter drewna. NATUR dopuszcza niewielkie sęki i wyraźne usłojenia,  bez bielu oraz zabarwień. Jest to selekcja dla tych, którzy poszukują podłogi o naturalnym charakterze drewna, ale nie przepadają za widokiem sęków.

 

MARKANT – klasa 2, bardziej usłojony od klasy Natur, sęki zdrowe, bez bieli.

 

GESTREIFT – klasa 2 z bielą.

 

RUSTIK – klasa 3, usłojenie, różnorodna kolorystyka, dopuszczalne duże sęki i różnice kolorystyczne. Rozwiązanie dla tych, którzy szukają wyrazistej, drewnianej podłogi.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.