Jak odnowić parkiet?

 

Jak odnowić parkiet?

Parkiet jest bardzo trwałym materiałem stosowanym do wykańczania podłóg (np. parkiet bambusowy). Jednak i ta wykładzina narażona jest na mechaniczne uszkodzenia, a po długoletnim użytkowaniu traci również swój naturalny blask. W jaki sposób odnowić parkiet, aby przywrócić mu dawną świetność?

 


Parkiet można odnawiać nawet kilkukrotnie

Dużą zaletą parkietu jest jego budowa. Produkty wielowarstwowe mają od kilku do kilkunastu milimetrów grubości, natomiast parkiet wykonany z litego drewna może mieć grubość sięgającą ponad 20 mm. Takie parametry sprawiają, że nawet najcieńszy parkiet może być poddany dwukrotnej renowacji.

 


Przygotowanie podłogi do cyklinowania

Przed szlifowaniem podłogi koniecznym jest wyniesienie z pomieszczenia wszystkich mebli oraz sprzętów, zdjęcie firan i zasłon, a także zdemontowanie listew przypodłogowych. Bardzo ważnym elementem jest uzupełnienie ubytków za pośrednictwem dedykowanej masy szpachlowej. Następnie podłoga musi dobrze odkurzona i wyczyszczona.

 


Szlifowanie podłogi

Najlepszą metodą pozwalającą skutecznie odnowić parkiet jest cyklinowanie. Ten rodzaj pracy wykonuje się z pomocą cykliniarki. Jest to urządzenie wyposażone w tzw. walec, na który nakłada się papier ścierny o różnej granulacji. Na parkiecie muszą zostać przeprowadzone kolejno trzy rodzaje cyklinowania:

 

  • zgrubne – w celu usunięcia zabrudzeń oraz starego lakieru lub innych zabezpieczeń powierzchni
  • pośrednie – stosuje się je w celu usunięcia śladów cyklinowania zgrubnego
  • wykończeniowe – zapewnia gładką powierzchnię podłogi gotową do ponownego malowania

Pokrycie powierzchni parkietu lakierem

Lakierowanie parkietu jest najpowszechniej stosowaną metodą dającą podłodze bardzo dużą trwałość na kolejne lata. Zanim jednak przystąpi się do lakierowania, należy przeprowadzić gruntowanie zamykające pory drewna. Po wyschnięciu powierzchni trzeba ją przeszlifować papierem w celu usunięcia drobniejszych włókien drewna. Ostatnim etapem jest nakładanie lakieru. Parkiet lakierowany ma bardzo trwałą powłokę skutecznie zabezpieczającą podłogę przed zarysowaniami.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.