Jak dbać o drewniane parkiety?

 

Jak dbać o drewniane parkiety?

Odpowiednia pielęgnacja podłogi jest bardzo istotna. Jest to jeden z tych elementów domu i mieszkania, który najbardziej jest narażony na zabrudzenia i uszkodzenia, z tego względu należy o nią odpowiednio dbać, aby można było cieszyć się jej nienagannym wyglądem przez długie lata. Jakie czynności należy wykonywać, by drewniany parkiet miał zapewnioną długowieczność?

 


 

Regularne czyszczenie podłogi i nie tylko

Nawet najprostsze metody i podstawowe wyposażenie mają bardzo duże znaczenie w utrzymywaniu parkietu w doskonałej kondycji. Już sam montaż wycieraczek przed wejściem do domu może okazać się nieoceniony, ponieważ ograniczą one wnoszenie do wnętrza piasku oraz innych zanieczyszczeń, które mogą ścierać i rysować wierzchnią warstwę podłogi. Inną, bardzo ważną czynnością jest usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń takich jak np. rozlane ciecze (oleje, silne detergenty), ponieważ mogą one spowodować powstanie trwałych i bardzo trudnych do usunięcia plam. Należy pamiętać, że nie powinno się przesuwać mebli po podłodze, a tam, gdzie jest to koniecznie (w miejscach często i długo użytkowanych) powinno używać się odpowiednich zabezpieczeń, np. specjalne maty ochronne pod fotele i krzesła.

 


 

Bardzo istotna jest konserwacja podłogi

Z czasem parkiet może zacząć matowieć, warto wtedy użyć preparatów, które pomogą w ożywieniu jego powierzchni. W uzyskaniu wysokiego połysku pomoże dedykowany lakier odświeżający, powinien on być nakładany na starannie oczyszczoną i odtłuszczoną podłogę. Lakierowanie parkietu nie tylko pozwoli podłożu odzyskać blask, ale również usunąć drobniejsze ubytki. Jeśli uszkodzenia są większe i bardziej widoczne, to konieczną czynnością będzie wykonanie całościowej renowacji (szlifowanie i ponowne lakierowanie lub woskowanie), która sprawi, że parkiet będzie ponownie wyglądał jak nowy.

Wszelkie środki konserwujące należy koniecznie dobierać do rodzaju drewna z jakiego wykonana jest podłoga w naszym domu. Parkiet egzotyczny z drewna Merbau lub Palisandru będzie wymagał użycia innych preparatów niż parkiet bambusowy lub wykonany z dębu czy jesionu.

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.