Podłogi drewniane – jaką wybrać?

Podłogi drewniane – jaką wybrać?

 

Drewno jest materiałem ponadczasowym, który od bardzo wielu lat cieszy się ogromną popularnością w szeroko pojętym budownictwie. Mimo dostępności wielu alternatywnych tworzyw, to właśnie podłogi wykonane z drewna są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Jaki rodzaj drewnianych podłóg jest najlepszy?

 


 

Lite deski, panele podłogowe czy parkiet?

 

Podłoga wykonana z desek charakteryzuje się wysoką trwałością i atrakcyjnym wyglądem. Jednak każda pojedyncza sztuka musi być odpowiednio wyselekcjonowana – deski muszą pasować do siebie pod względem barwy i nie mogą mieć żadnych wad (np. sęków). Należy również mieć na uwadze, że podłoga wykonana z desek nie będzie pasować do każdego wnętrza – najlepiej sprawdzi się w domu urządzonym w stylu rustykalnym.

 

Innym rozwiązaniem bardzo często wybieranym do wykonywania podłóg są panele. Mogą być one drewniane lub laminowane. Są szybkie i łatwe w montażu oraz mają szeroką paletę wzorów i kolorów. Jednak wymagają zastosowania izolacji akustycznej m.in. z uwagi na fakt, że wyraźnie słychać stawiane na podłodze kroki. Wadą paneli podłogowych są widoczne łączenia między elementami, natomiast zaletą możliwość montowania ich na niemal każdej powierzchni.

 

Podłogi wykonane z parkietu uważane są za najbardziej eleganckie. Jest to bardzo trwały materiał i może być wykonany zarówno z rodzimego drewna (dąb, jesion) jak i egzotycznego (np. parkiet bambusowy, Teak Brazylijski). Zaletą parkietów jest możliwość ich kilkukrotnego odnawiania – im grubszy materiał, tym więcej razy można poddać podłogę odnawianiu. Bardzo dobrym wyborem jest parkiet lakierowany (np. parkiet dębowy lakierowany), ponieważ jest łatwy w utrzymaniu czystości i konserwacji oraz podnosi wytrzymałość podłogi.

 


 

Zabezpieczenie drewnianej podłogi

 

Każda, dobrze zabezpieczona powierzchnia jest gwarancją trwałości i estetycznego wyglądu. Drewniane podłogi mogą być zabezpieczone na trzy sposoby:

 

Za pomocą warstwy lakieru (bardzo często stosuje się lakierowanie parkietu) – drewno staje się odporne na ścieranie i przyjmowanie plam

 

Metodą olejowania – zapewnia naturalny wygląd drewna, ale nie zabezpiecza powierzchni

 

Olejowoskiem – łączy w sobie zalety dwóch pierwszych metod

 


 

Wybór podłogi zależy głównie od osobistych preferencji. Biorąc pod uwagę wysoką jakość, atrakcyjny wygląd oraz trwałość wartymi poważnego rozważenia są parkiety, które łączą w sobie wszystkie te cechy.

 

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.